Register endoprotetike Slovenije (RES)

Register endoprotetike Slovenije (RES) je register, katerega namen je spremljanje vgrajenih umetnih sklepov kolka in kolena na območju Republike Slovenije. S sledenjem posameznega umetnega sklepa (endoproteze) skušamo ugotoviti, kolikšna je življenjska doba določenega tipa umetnega sklepa (koliko časa je minilo od vstavitve do revizije). Na ta način lahko pri vgraditvi umetnega sklepa izberemo tiste endoproteze, ki so za naše bolnike primernejše.

Na pobudo vodstva Združenja ortopedov Slovenskega zdravniškega društva (ZOSZD) in ob pomoči strokovnjakov Evropskega registra artroplastike pri Evropskem združenju ortopedov in travmatologov (EAR-EFORT), je minister za zdravje leta 2009 ustanovil delovno skupino za vzpostavitev registra endoprotetike. V delovni skupini smo določili nabor podatkov, ki jih v RES zbiramo. Nabor podatkov je usklajen z evropskimi priporočili. Leta 2010 je nastajanje RES zamrlo zaradi pomanjkanja sredstev, pa tudi zaradi neurejene zakonodaje.

V letu 2013 je bila v okviru evropskega projekta PARENT, katerega koordinator je bil slovenski NIJZ, podana pobuda, da bi RES oživili. NIJZ se je s soglasjem ZOSZD povezal z Ortopedsko bolnišnico Valdoltra (OBV). Končni izdelek tega pilotnega projekta je bila aplikacija RES za kolčne endoproteze v OpenEHR obliki.

Zaradi ureditve pravno-finančnega statusa registra RES smo ZOSZD ter OBV dne 26. 6. 2017 skupaj predložili vlogo na Zdravstveni svet (ZS) Ministrstva za zdravje za potrditev novega državnega zdravstvenega programa RES. Pozitivno mnenje o strokovni upravičenosti vloge v celoti je podal tudi Razširjeni strokovni kolegij za ortopedijo. Dne 8. 12. 2017 smo prejeli poziv za dopolnitev vloge. Vse zahtevane dopolnitve smo ZOSZD in OB Valdoltra poslali na ZS dne 14. 11. 2018, nato ponovno 12. 4. 2019. Zdravstveni svet je 9. 3. 2020 podal sklep, da »je Register endoprotetike Slovenije (RES) z medicinskega stališča smiseln ter s finančnega vidika sprejemljiv. Zdravstveni svet vlogo potrdi in jo uvrsti na rangirni seznam vlog za uvrstitev v Splošni dogovor.« Financiranje iz Splošnega dogovora se je začelo s 1. 10. 2019.

S spremembo Zakona o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva (ZZPPZ-B), objavljeno v Uradnem listu št. 34 dne 4. 5. 2018, je v Prilogi 1 je bil za zbirko Register endoprotetike pod zaporedno številko NIJZ 53.1 določen upravljavec Ortopedska bolnišnica Valdoltra. S tem je RES pridobil zakonsko podlago za svoje delovanje.

Vse od vzpostavitve RESa z januarjem 2019 so vsi subjekti, ki opravljajo dejavnost artroplastike kolen in kolkov na območju RS, dolžni posredovati podatke o opravljenih operacijah. Ti podatki se predpisujejo na predpisanih obrazcih in se nato digitalizirajo. Podatke se posreduje v zbirko neposredno v elektronski obliki ali na papirju v dogovorjenem standardnem zapisu (obrazcu ) ali pa jih upravljavec pridobi pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti.

Od 1.1.2024 velja Uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2024, kjer opisuje obveznosti upravljavca, pa tudi izvajalca storitve:

127. člen

(obveznosti upravljavca registra endoprotetike)

(1) Upravljavec registra endoprotetike kvartalno analizira

zbrane podatke za paciente, ki jim je bila vstavljena, zamenjana

ali odstranjena kolčna ali kolenska endoproteza ali njen del, primerja

rezultate zdravljenja ter ugotovitve predstavi izvajalcem, Zavodu in Ministrstvu za zdravje.

(2) Upravljavec registra endoprotetike na zahtevo in na

podlagi podatkov, ki jih prejme od Zavoda preveri, ali so izvajalci

v register posredovali vse zahtevane podatke za osebe, za

katere je Zavod prejel obračun endoproteze kolka ali kolena. V

primeru, da izvajalec ni posredoval vseh zahtevanih podatkov,

Zavod te storitve ne plača.

(3) Izvajalci morajo kvartalno na spletni strani objaviti

vpeljane ukrepe na podlagi poročila upravljavca registra.


Zbirka RES se vodi zaradi:

  • spremljanja preživetja vstavljenih endoprotez kolčnega in kolenskega sklepa,
  • zagotavljanja nadzora nad kakovostjo endoprotetičnih operacij,
  • omogočanja hitre detekcije manj kakovostnih endoprotez,
  • posredno tudi znižanja stroškov primarnih in revizijskih operacij endoprotez kolkov in kolen,
  • kot podlaga za klinične in epidemiološke študije ter strokovne analize in
  • zagotavljanja podatkov za CRPP.

V RESu se vodijo osnovni podatki o pacientu, ki mu je bila vstavljena ali odstranjena endoproteza kolčnega ali kolenskega sklepa ali njen del. Poleg tega se v RESu vodijo tudi podatki o izvajalcu, podatki o vgrajenih delih endoproteze, podatki o operaciji ter tudi podatki o prejšnji operaciji, v primeru odstranitve prej vstavljene endoproteze ali njenega dela. 14. 7. 2021 je Ministrstvo za zdravje v Prilogo 1 ZZPPZ-B dodal zbiranje vprašalnikov o kvaliteti življenja (PROMs) in sicer Oxford Hip in Oxford Knee Score ter EQ-5D-5L vprašalnik. Predoperativni obrazci se zbirajo v papirnati obliki po posameznih bolnišnicah. Digitalizacija poteka vzporedno z digitalizacijo samega registra RES,  pacienti so pozvani 6 in 12 mesecev po operaciji, ko po telefonu ali pisno izpolnijo vprašalnike o kvaliteti življenja. Podatki se v RESu hranijo trajno.

Obrazci za RES in za PROMs so objavljeni na spletni strani res-nars.si, na zavihku Obrazci in se zaenkrat pošljejo v tiskani obliki vsakega 1. v mesecu na naslov:

Register endoprotetike Slovenije (RES)
Ortopedska bolnišnica Valdoltra
Raziskovalni oddelek, DC, 1. nadstropje
Jadranska cesta 31

SI-6280 Ankaran

Poročila dosedanjih let so objavljena na res-nars.si, na zavihku Objave.